Prezident ocenil žokeje Váňu i volejbalového internacionála Musila

 

iDNES.cz/Sport velikost textu:

28. října 2009  21:20

 

Medaili Za zásluhy dostal ve středu na Pražském hradě od prezidenta Václava Klause někdejší volejbalový reprezentant Josef Musil, který už oslavil 77 let. Stejné ocenění získal o dvacet let mladší žokej Josef Váňa, který nedávno vybojoval rekordní šestý triumf na Velké Pardubické.

Josef Musil je jedním z nejúspěšnějších volejbalistů české i světové historie: na palubovkách kraloval v letech 1952 – 68. Byl vynikajícím reprezentantem, mnohonásobným mistrem republiky, dvojnásobným mistrem světa a Evropy.

To poslední triumf žokeje Josefa Váni máte nejspíš ještě v živé paměti. Ač je mu sedmapadesát let, před pár týdny vyhrál už pošesté Velkou pardubickou.

 

Josef Musil (*3.7.1932)

Jeden z nejúspěšnějších volejbalistů české i světové historie. V letech 1952 – 68 byl vynikajícím reprezentantem, mnohonásobným mistrem republiky, dvojnásobným mistrem světa a Evropy, držitelem dvou olympijských medailí a řady dalších sportovních úspěchů. V roce 2001 ho vyhlásili nejlepším českým volejbalistou 20. století a v roce 2004 byl v mezinárodní anketě zařazen mezi 8 nejlepších hráčů světa 20. století. Patří také do Světové volejbalové síně slávy.

Josef Váňa (*20.10.1952)

Velká osobnost českého dostihového sportu. Celý život zasvětil dostihovým koním jako jezdec, trenér a chovatel. Závodí od roku 1979 a za svou kariéru absolvoval více než 600 překážkových dostihů. Je šestinásobným vítězem Velké Pardubické. Svého posledního vítězství na tomto nesmírně náročném dostihu dosáhl před několika týdny ve věku 57 let a stal se sportovní legendou.